Proyazar.com Jr. Php, Java, C/C++ Developer & Kişisel blog yazarı

Akış şemaları ile ilgili algoritma örnekleri nelerdir? Detaylı algoritma geliştirme örnekleri.

Bu yazımda önceden de anlatmış olduğum akış şemalarına detaylı bir şekilde deyineceğim. Konuyu daha iyi kavrayabilmeniz ve anlamanız için fazlaca örnekler vereceğim. Verdiğim her örneğin altına detaylı bir şekilde açıklama paragrafı ekleyeceğim. Bu örneklerin hepsinin temel mantığını kavradığınız zaman bu konuda ve programlama konusunda zorlanmayacağınıza garanti veriyorum.

İlk örnek ile başlayalım arkadaşlar. En basit örnekten en karmaşık örneğe doğru ilerleyeceğim, tabii ki de takıldığınız noktalar olacaktır ama korkmanıza gerek yok, sadece biraz daha dikkatli örnekleri inceleyin ve öğrenmeye çalışın. Kafanıza takılan herhangi bir konu olduğu taktirde konunun altında bunu belirtmeyi unutmayın.

Soru1: Yeşil ışıkta geçme problemini düz metinsel ifade ile ve akış şeması halinde yazınız.

trafikisiklari

İlk örneğimizi isterseniz sizinle birlikte inceleyelim. Sol tarafta yazılan, metinsel düz ifade algoritması ve sağ tarafta şematik şekilde yazılan algoritma ise akış şemaları ile çizilmiş algoritma. İkisi de aynı örnek birisi diğerinin geliştirilmiş hali gibi düşünebilirsiniz. Siz eğer global bir sunum yapacaksanız sağ tarafı herkes anlamazken sol tarafı bir ingiliz bile anlayabilir ve projeniz hakkında fikir sahibi olabilir.

İlk olarak her algoritmaya başladığımız gibi başlıyoruz. Başla komutu ile başlıyoruz ve kullanıcımızı ışığa yönlendiriyoruz ve bu yönlendirmeyi sinyal olarak tanımlıyoruz. Ardıdan hemen diğer adıma geçiyoruz ve eğer sinyal Yeşil (Y) içinse geç komutunu tanımlıyoruz. Burada ki (==) ifadesi içinse anlamına geliyor ve programlamada da sık sık kullanacağımız bir terimdir.

Ardından eğer kullanıcımız ışığa baktığı zaman sinyalin “Y” olmadığını görünce işlem devam edemeyecek ve önceki adıma geri dönecektir. (2.adıma gidecektir.) Ta ki Yeşil sinyalini görene kadar. Gördüğü taktirde ise algoritma başarı ile sonlanacaktır.

Soru2: Isıtıcı içerisinde ki suyu 100 dereceye kadar ısıtan araç ve gerecin program algoritmasını yazınız.

isiticialgoritmasi

Bu örneğimiz de ise bir ısıtıcının 100 dereceye kadar ısıtma algoritmasını çiziyoruz. Burada ki temel  amacımız ve mantığımız 100 dereceye kadar konan suyu ısıtması ve ardından belirtilen dereceye ulaştığında kendini kapatması.

Soru3: Bilgisayara girilen iki sayının farkını alan programın algoritmasını oluşturunuz

farkhesaplamaalgoritmasi

Bu algoritma örneğimiz ise gayet basit. Bir sayının farkını hesaplarken büyük olan ilk sayıyı ikinci sayıdan çıkarmamız gerekiyor. Burada da aynı mantığı uyguluyoruz ve çok simple yani basit bir şekilde oluşturuyoruz. Burada sonucu göstermeyi unutmuyoruz ve “sonuc” diye tanımladığımız değeri ekranda gösterirken “sonuc” olarak göster yazacağımızı bilmemiz gerekiyor.

Soru4: Bilgisayara girilen bir sayının faktöriyelini alan programın algoritmasını ve akış şemasını oluşturunuz.

faktoriyelalgoritmasi

Bur örneğimiz ise biraz anlaşılması gerekir. Çünkü bu örneğimizin içerisinde sayac kavramını kullandık. Eğer sayac kavramını yeni duyuyorsanız yazdığımız sırada ki makalemizi mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. Aksi taktirde bu örneği anlamayacaksınızdır.

Diğer örneklerde ki gibi algoritmamıza başlıyoruz ve ilk olarak metinsel düz ifade algoritmasını oluşturuyoruz. Burada yaptığımız olay, sayac tanımını 1’e eşitliyoruz. Ardından fakt tanımını da 1’e eşitliyoruz. Burada ki amacımız sayaçımızın 0 dan başlamasını istemediğimizdendir. Çünkü bir sayının faktöriyelini alırken 0 terimini kullanmayız. (örn: 5!(5 faktöriyel)=5x4x3x2x1 ‘dir.) 

Ardından sayacımızı algoritmamıza dahil ediyoruz ve sayac kurallarını uyguluyoruz. Daha sonra sonucumuzu ekrana yazdırıyoruz ve algoritmamızı bitiriyoruz.

Bu örnekleri olabildiğince anlamaya çalışın ve anlamayana kadar diğer makalelere geçmeyin. Unutmayın programlama bir bütündür ve asla atlayarak anlamaya çalışmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2016-2017 Proyazar.com. Mehmet Toprak Jr. WP, Php, Java, C/C++ Developer & Kişisel blog yazarı
  • Sitemap Valid css Valid html Gtmetrix Google pagespeed C99 shell Beylikdüzü Spor Salonu
  • we love WP