Proyazar.com Jr. Php, Java, C/C++ Developer & Kişisel blog yazarı

Bilgisayar ortamında problem çözüm basamakları nelerdir? Algoritma ifade şekilleri nelerdir?

Bilgisayar ortamında problem çözüm basamaklarını iyi kavramamız gerekiyor. İyi kavradığımız taktirde yazamayacağımız program yok diyebiliriz. Yeter ki öğrenmek için öğrenin ve size tavsiye sakın ezberlemeyin. Ezberlemek öğrenmek değildir. Buyurun 7 adet olan bilgisayar ortamında problem çözüm basamaklarına bakalım ve detaylı bir şekilde inceleyelim.

 • Problemi (sorunu) anlamak: Eğer bir program yazıcaksak bu programın hangi amaç doğrultusunda yazılacağını bilmemiz ve saptamamız gerekir. Herhangi bir programın temel yapılış nedeni, bir sorunu çözüme oluşturmak ya da bir konuyu kolaylaştırmaktır. Bu nedenle diğer basamaklara geçebilmemiz ve programımızı sağlıklı amaçlar doğrultusunda yazmamız için ve başarılı bir iş çıkarmak için “Bilgisayar ortamında problem çözüm basamakları“nın ilk maddesini çok iyi kavramamız gerekiyor.
 • Algoritma oluşturma (Çözüm adımlarına ayırma): İlk aşamamızı başarı ile gerçekleştirdikten sonra bu aşamamıza gönül rahatlığıyla geçebiliriz. Eğer bir programı en az kod hatası ile yazmak ve sorunsuz bir şekilde çalıştırmak istiyorsak bu aşamayı es geçmememiz gerekiyor.
 • Akış şemasını çizme: Eğer bu adımı programınız için tamamlamazsanız neyin nerde kullanacağınızı ve programınızın temel amacını kavrayamayabilirsiniz. Bir programın algoritmasını akış şeması şeklinde çizmemiz o programda ki mantık hatalarını daha rahat görmemizi ve daha kolay nasıl sadeleştirebiliriz sorusunun cevabını bulmamıza yarar.
 • Program kodunu yazma: Bir çok insanın önemsemediği ya da önemsemek istemediği ilk üç adımdan sonra en önemli kısımlardan birisine geldik. Programın program diye nitelendirebilmemiz için ve amacımıza ulaşmamız için yapılacak bir adım, programın kodunu yazma.. Hazırladığımız algoritmanın belli bir kod dizilimi ile gerçekleştireceğimiz adımdır. Bu adım asla atlanamaz, es geçilemez.
 • Çalıştırma (Uygulama): Gerçekleştirdiğimiz programı çalıştırmamız yani uygulamamız gerekiyor. Bu yüzden bu aşama da asla göz ardı edilemez.
 • Test etme ve oluşan hataları düzeltme: Programımızın belki de çoğu adımlardan üstün kılan adımıdır. Bu adım programımızın başarısını doğrudan etkilemektedir. Siz ne kadar düzgün, çalışır bir program yazarsanız yazın eğer o program açıklardan oluşuyorsa ve hatalar barındırıyorsa program çoğu kişi tarafından kullanılmayacaktır.
 • Pazarlama ve dağıtım: Programımızın belli bir amacı olmasından yanı sıra günümüz şartlarında gerçekler bulunmaktadır. Programımızın devam serilerini getirmek için veya geçimimizi sağlamak için bu adıma da dikkat etmemiz gerekir ve geniş kitlelere ulaştırmamız hedeflenir.

Algoritmayı İfade Şekilleri;

Algoritmayı ifade ederken bazı yöntemlere başvurmamız gerekir. Bu aşamalara dikkat etmenizi önemle tavsiye ediyorum. Çünkü ileri ki derslerimizde programın kod yapısını incelerken sorun yaşamanızı istemem. Ayrıca eğer herhangi bir sınava çalışıyorsanız bu adımların da çıkma olasılığı çok yüksektir, bilginiz olsun derim 🙂

1. Metinsel Olarak Düz İfade;

Bu ifade şeklimizde size uzun uzun anlatımlar yapmak yerine tek cümle ile anlamanızı sağlayacağım. Günlük hayatta yaptığımız bir kaç eylem buna en güzel örnek ve anlatım olacaktır.

 1. Yıka, elini;
 2. Yıka, yüzünü;
 3. Giy, elbiselerini;
 4. Çık, dışarı;

2. Sözde-Kod (Pseudo-Code):

Sözde kod dediğimiz diğer bir adı olan Pseudo Code bir programlama dilinden ziyade, bir programcının düşüncesini döktüğü kaba koda denir.

 1. Input sayı (S);
 2. If (S>=0) ise “Sayı Pozitiftir.”;

Bu tür kaba kodlar yarı Türkçe yarı İngilizce şeklinde yazılabilir.

3. Akış Şemaları (Flow Charts):

Kısacası, akış şeması algoritmaları ve işlemleri birbirine oklarla bağlı değişik tiplerdeki kutular içerisinde gösteren yaygın bir şema tipidir. Ayrıca akış şemaları çeşitli alanlardaki işlem ve uygulamaların yönetilmesi, belgelendirilmesi, tasarlanması ve çözümlenmesinde kullanılır.

Akış şemalarını tamamen aktif kullanmak istiyorsanız ve algoritma konusunu iyice kavramak istiyorsanız “lucidchart.com” sitesini şiddetle tavsiye ederim. Burada ki faliyetler normalde ücretli lakin öğrenci e-postası ile kayıt olursanız bedava bir şekilde kullanabilirsiniz.

isiklara-gelen-sofor

Yukarıda gördüğünüz “Işıklara gelen bir şoförün karşılaştığı problemin çözümünü veren algoritmalarını oluşturun.” sorunun cevabı niteliğindedir. Burada ki örneğimiz de ilk olarak sol tarafa algoritmasını yazıyoruz. Ardından akış şemasını gerekli şekiller kullanarak çiziyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2016-2017 Proyazar.com. Mehmet Toprak Jr. WP, Php, Java, C/C++ Developer & Kişisel blog yazarı
 • Sitemap Valid css Valid html Gtmetrix Google pagespeed C99 shell Beylikdüzü Spor Salonu
 • we love WP