Proyazar.com Jr. Php, Java, C/C++ Developer & Kişisel blog yazarı

Bir bilgisayar korsanının sınırları nedir, neler yapabilir? Sizin hayatınızı nasıl etkileyebilir?

Gözlerinizi kapatıp şöyle bir düşünmeye ne dersiniz? Güzel geçen bir günün ardından evinize çekildiniz ve uyku vaktiniz geldi. Evinizin tüm kapı ve pencerelerini açık bırakarak uyudunuz. Yaptığınız bu hareket sonucunda ne olacağınız hiç düşündünüz mü?

Çok fazla sayıda ihtimal bulunmakta. Örneğin en basitinden evinize hedefi sadece yükte hafif ve pahada ağır bir kaç şey çalmak olan, basit düşüncelere sahip bir insan girer ve bir kaç değerli eşyayı alıp geri arkasına bakmadan çıkar. Peki ya biraz kurgu katarsak işin içine, ne olur?

Alanında uzman bir bilgisayar korsanı gece evinize girdi diyelim ve bilgisayarınıza ve akıllı telefonunuza kötü amaçlı yazılımı entegre etti, evin bazı bölümlerine gizli kameralar yerleştirdi. Ses kayıt cihazları ile de evinizin her bir köşesini süsledi. Bu durumda ne yapabileceksiniz. Gerek sanal ortamda, gerekse gerçek dünyada o insanın eline olacaksınız ve işin en kötü tarafı ise bunun farkına belki de hiç bir zaman varamayacaksınız..

Güvenliğin sağlanmadığı bir ortamda elektronik ortama adım atmak demek, tıpkı evinizin kapı ve pencerelerin “birileri fark etmez umarım..” düşüncesiyle açık bırakarak uyumanıza benzer. Şirketiniz için hayati önem taşıyan e-posta hesaplarını hiç farkında olmadan kaptırabileceğinizi düşündünüz mü hiç? Dahasını sorgulamak için şu soruyu soralım isterseniz: Bir bilgisayar korsanının sınırları nedir, neler yapabilir?

Sizi hedef belirleyen bir korsan; önemli bir prestije sahip olan iş yerinizin internet dünyasındaki marka niteliği taşımakta olan Web Sayfaznızı basit bir saldırıyla alaşağı edebilir, görmek istemediğiniz mesajları sitenizde onayınız olmadan yayınlayabilir veya en iyi ihtimal sitenizi sunucuyla beraber kullanılmaz hale getirebilir, bu sayede erişimleri diğer kullanıcılara karşı engelleyebilir.

Bir öğrenciyseniz, saatlerinizi hatta günlerinizi verip hazırladığınız projeleriniz, hiç tanımadığınız bir korsan tarafından sabote edilebilir.

Bir ağ yöneticiyseniz, ağınızda sizden habersiz cirit atılırken hatta şifreleriniz Sniff edilirken, elinizden hiç bir şey gelmeyecektir.

Bir yazılımcıysanız, onca emek verip de son halini verdiğiniz yazılımınız , ticari sahalara ilk adımı atar atmaz, bir grup tarafından şifreleri kırılarak, hayallerinizi suya düşürmeyi sağlayabilirler.

Sonuçlar aslında korkutucu ama bunların hepsi kurgu. Demem şudur ki; bir bilgisayar korsanının sınırı yoktur, sadece hayal edebildiği kadar yapabilme yetisi vardır. Siz siz olun herhangi bir korsanın bilgilerinizi çalmasını beklemeden gerekli önlemi alın..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2016-2017 Proyazar.com. Mehmet Toprak Jr. WP, Php, Java, C/C++ Developer & Kişisel blog yazarı
  • Sitemap Valid css Valid html Gtmetrix Google pagespeed C99 shell Beylikdüzü Spor Salonu
  • we love WP