Proyazar.com Jr. Php, Java, C/C++ Developer & Kişisel blog yazarı

C/C++ Programlama Dilinin Yapısı

Yazmış olduğum bu makalemde C/C++ programlama dilinin temelleri oluşturan bir kaç kod diziliminden bahsedeceğim. Ayrıca bahsetmiş olduğum kod dizilimlerini de örnekler ile zenginleştirerek daha kolay anlamanızı sağlayacağım. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir husus; öğrendiğiniz her bir fonksiyonu kendiniz denemenizdir. Bu şekilde öğrenmiş olduğunuz kod ya da kod parçacıkları aklınızda kalıcı olarak yer edinecektir ve ileride ki programlama hayatınızda büyük bir rol oynayacaktır.

Öncelikle C/C++ dilleri hakkında maddeler şeklinde birkaç özellik verelim, bunları bilmenizde fayda olacaktır çünkü ileride ki aşamalarımızda yaptığımız bütün eylemlerin mantığını kavramanız gerekecektir. Unutmayın ezbere kod yazılmaz..

  • C/C++ ve ek olarak Java dilleri aynı dil yapısını kullanırlar. Dolayısıyla kod yazımları birebir aynı olmasa da büyük ölçüde benzerlik gösterirler.
  • Yazılan her komut satırı mutlaka “;” işareti ile bitirilmedir.
  • Büyük küçük harflere mutlaka dikkat edilmedir. Örneğin “Main(){…}” fonksiyonunu açtığımız zaman programımız hata verecektir. Yazılması gereken “main(){…}” şeklindedir. Bunun temel nedeni bilgisayarın farklı bir komut olarak bu olayı anlamasındır.
  • Açıklama satırları “//” veya “/*…*/” şeklinde belirtilmelidir.
  • Her bir program main(){…} fonksiyona sahip olmalıdır.
  • Yazmış olduğumuz her bir dilin uzantısı farklıdır. Örneğin C ile yazılan bir program; program.c, C++ ile yazılan bir program; program.cpp, Java ile yazılan bir program ise program.java şeklinde kaydedilmektedir.
  • Önemli: Her c uzantılı bir program aynı zamanda .cpp uzantılı bir dosyadır. Ancak tersi her zaman mümkün değildir.
C++ programlama dili, bütün C komutlarını kapsar. Dolayısıyla C dili ile yazılan bir programın uzantısını .cpp olarak değiştirerek devam edebilirsiniz. Herhangi bir hata almazsınız.

Başlık (Kütüphane) Dosyaları (#include İfadesi):

C/C++ programında, derleyici yani include ifadesi #(diyez) işareti ile başlanır. Ardından include ifadesi eklenir. Daha sonra ise ekleyeceğimiz kütüphanenin ismi yazılır ve sonuna .h ifadesi konur. Bunun anlamı ise kütüphanenin header kısmında olduğunu belirtmemiz içindir.

Örneğin printf komutunu çalıştırmamız için “#include <stdio.h>” ifadesini kullanırız. Ancak getch() komutunun çalışması için ise “#include <conio.h>” ifadesinin kullanılması gerekmektedir. Aynı şekilde C++ programlama dilinde “cout <<” komutunun çalışabilmesi içinse “#include <iostream>” ifadesi kullanılır.

Ana (main) Fonksiyonu:

Programın başlangıç noktasını oluşturur ve yazdığımız bütün kodları içerisine saran kısımdır. Yazdığımız programda birden fazla fonksiyon veya alt program bulunabilir. Ancak bunlardan bir tanesi mutlaka main() fonksiyonu olması gerekmektedir.

main() fonksiyonunun kullanımı main() {..kod_alani..} şeklinde kullanılmalıdır.

Tanımlama Bloğu:

Programımızda bir değeri veya sabit değişkenleri tanımladığımız kısımdır. Bu tanımlamayı “int” komutu ile veya “double” komutu ile belirtebiliriz.

int a,b;
double t=0;

Program Gövdesi:

merhabadunya

printf(“Merhaba Dünya!”);

Bu ve bunun gibi programımızın temel iskeletini oluşturan kodların yer aldığı kısıma “Program Gövdesi” denir.

C/C++ için Programı Sonlandıran Komutlar:

C/C++ için programımızı sonlandırmamız için gereken mevcut bir kaç stabil kod kalıbı bulunmaktadır. Bunlara isterseniz bir bakalım. Çünkü; programımıza dur komutunu göndermemiz için bu komutlara ihtiyacımız bulunmaktadır.

return 0;

Bu ve bunun gibi sonlandırıcı komutları main() fonksiyonun kapanış süslü parantezinin bir önceki satıra eklenir. Visual C++ derleyicisi ile çalışanlar return 0; komutundan önce system(“pause”); komutunu eklememiz gerekmektedir.

system(“PAUSE”);
return 0;

C++ dilinde, return EXIT_SUCCESS; deyimi de kullanılabilir. Ancak bu deyimi kullanabilmemiz için “#include <cstdlib>” kütüphanesini eklememiz gerekmektedir.

Visual C++ veya Dev-C++ gibi bazı C/C++ derleyici ve editör  programlarında programı return 0; komut satırı ile sonlandırsanız bile ekranın hızlıca kaybolduğunu görürsünüz. Bunun engellemek için system(“PAUSE”); fonksiyonunu kullanabiliriz. Ancak bu fonksiyonun çalışabilmesi için yukarıda da bahsettiğimiz gibi “#include <cstdlib>” kütüphanesini eklememiz gerekmektedir.

Bazı C Derleyicilerinin Türkçe Karakter Sorunu:

karaktereklemeornegi

Yazdığımız programda Türkçe karakter sorunu yaşamamız çok normaldir. Bunu aşmamız için öncelikle programımızın header kısmına #include <locale.h> kütüphanesini tanımlamamız gerekiyor. Ardından main() fonksiyonun hemen başlangıcına

setlocale (LC_ALL, “Turkish”);

kodunu eklememiz gerekmektedir. Bunu eklediğimiz zaman herhangi bir karakter sorunu ile karşılaşmamız mümkün olmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2016-2017 Proyazar.com. Mehmet Toprak Jr. WP, Php, Java, C/C++ Developer & Kişisel blog yazarı
  • Sitemap Valid css Valid html Gtmetrix Google pagespeed C99 shell Beylikdüzü Spor Salonu
  • we love WP