Proyazar.com Jr. Php, Java, C/C++ Developer & Kişisel blog yazarı

Düşünmeyi bir kenara bırakın ve artık bir şeyler için harekete geçin.

Yazının başlığından da anlayacağınız üzere düşünmeyi bir kenara bırakmamız ve bazı şeyler için artık harekete geçmemiz gerekiyor. Neden bu kadar kesin bir cümle kurduğumu yazının sonlarına doğru verdiğim örneği okuyunca daha iyi ve daha net anlamış olacaksınız.

Herhangi bir konuda başarılı olmak için düşünmemiz gerekiyor ve iyi analizler elde edip sağlam araştırmalar yaparak konumuzu desteklememiz gerekiyor. Bu her şey için geçerli olabilir.. Örneğin kafanızda herhangi bir girişimcilik projesi var ve başarılı bir proje olması için bu proje üzerinde devamlı kafa yormanız, internetten ve çevrenizden gerekli araştırmaları tamamlamış olmanız gerekiyor. Ayrıca düzgün bir şekilde de analiz etmeniz, artılarını eksilerini iyi tartmanız gerekiyor. Böyle bir durumda doğal olarak bu yolları izlediğiniz de uzun uzun düşünmüş ve araştırma yapmış olacaksınız. Ancak bunu sürekliliğe yaymamanız, düşünce ve araştırma aşamasını olabildiğince kısa kesmeniz gerekiyor ve bir an önce harekete geçmemiz gerekiyor.

Ben size yaşamış olduğum bir anıyı kısaca örneklendirerek anlatıyım ve yazdıklarımı kısaca toplamaya çalışayım, izninizle..

Yaklaşık 4 yıl önce lisedeyken kafamda bir girişimcilik fikri vardı. Girişimcilik fikri dediğime bakmayın, aman aman bir şey değil tabii ki de. Basit, herkesin yapabileceği bir fikir, flash oyun sitesi. Ancak açıkcası fazla bilgi birikimim yoktu bu konuda. Yani wordpress’e hakimdim lakin; seo konusunda çok bilgim yoktu. Nasıl iyi kazanç elde edileceğini bilmiyordum. Her neyse, bu fikir üzerinde fazlaca duruyordum.. Okula gidiyordum aklımda bu fikir vardı, yemek yiyordum yine aklımda bu fikir vardı ve inanır mısınız bilmem ama uyurken bile kafamda bu fikir vardı. Artık hayatımın içerisine yerleşmişti ki.. Ancak sadece kelimeler de kalıyordu.. Yani şöyle söyleyeyim; biraz kaba olacak ama, ulan diyordum kendi kendime önce çok güzel bir domain kaydedeyim ardından bir tema yazayım ya da en kötüsü birisinden satın alayım, daha sonra forumlarda sitemin linkini paylaşayım, orta çaplı sitelere reklam vereyim vb. gibi pek çok fikir kafamda yer ediyordu. Ancak bir türlü harekete geçmiyordum ya da geçmek istemiyordum. Biliyordum kazanç elde edeceğimi ve inanın hissediyordum ihtiyaçlarımı karşılayacağımı.. Ancak bir türlü başlayamıyordum ve şunu da belirtmek isterim inanın o sıralar paraya da ihtiyacım fazlasıyla vardı.

Her neyse birgün sahilde yürürken (o sıralar İstanbul’da okumuyordum, tatil bölgesinde liseyi okuyordum..) kendimi kötü hissetim ve arkama baktım bir an.. Baktım ki kumda ayak izlerim çıkmış ve yol almışım yani yerimde saymıyorum.. Daha sonra yapmak istediğim flash oyun sitesi geldi aklıma, sordum kendi kendime; oğlum yaptın mı siteyi? hayır.. Bir şeyler yapmak için adım attın mı? hayır.. Ee o zaman sen hiç bir şey yapmamışsın ki, yerin de sayıp durmuşsun dedim kendi kendime.. Sonra yarım saat-bir saat kadar düşündüm sahilde, karar verdim..

Bir şeyleri yapmak için tamam düşünmek, araştırma yapmak gerek ama yerinde de saymamak gerek, boşa kürek çekmemek gerek.. Kafamdan bu cümleleri geçirirken birden eve koştum ve bilgisayarın başına oturdum. İlk işim domain sorgulamak için bir hosting firmasının sitesine girdim ve arka arkaya domain denemeye başladım. Çok güzel, içime sinen bir domain buldum ve hemen regledim. Ardından bir hosting kiraladım, içine wordpress’i kurdum ve ücretsiz bir oyun temasını içine dahil ettim. O kadar yapmak istediklerim birikmişti ki, her gün 20-30 oyun eklemek istiyordum.. Orada, burada sitenin adresini paylaşmak istiyordum..

Her neyse kendimi kontrol ettim, her gün belli sayıda içerik girdim, adsense’ye başvurdum kabul aldım, siteye ziyaretçi toplamaya başladım ve kısa bir süre içinde (yaklaşım bir ay içinde) 1.5k (bin beş yüz tl) kazanmaya başladım. Bu kazanç 1 sene boyunca sürdü ve daha sonra siteyi satma kararı aldım ardından r10.net adresinden bir alıcı buldum ve internet sitemi çok değerli bir arkadaşa sattım.

Peki ben bu örneği neden verdim diyecek olursanız; ben eğer flash oyun sitesini biraz daha erken açsaydım büyük ihtimalle daha fazla kazanmış olacaktım. Ancak ben bunun yerine önce yerimde saymayı tercih ettim ve daha sonra harekete geçme kararı aldım.. Demek istediğim kısacası şu aslında, siz siz olun eğer kafanızda bir fikir varsa onu bir an önce gerçekleştirmeye bakın ve sakınlıkla çevrenize fazla kulak asmayın. Eğer ben bunların tam tersini yapsaydım, sadece bir tane flash oyun sitesinden bir yılda yaklaşık 18binTL kazanamazdım.. Çevrem bana dedi ki özellikle arkadaşlarım; saçma işlerle uğraşıyorsun, kazansan kazansan yılda 100TL’yi zor kazanırsın ama işte.. Önceden de dediğim gibi; siz siz olun fikirlerinizden, düşüncelerinizden bir an olsun vazgeçmeyin..

Bu yazı hakkında aklınıza takılan sorularınız varsa konu altında alabilirim ya da siz de düşüncelerinizi paylaşmak isterseniz aynı şekilde konu altına yazabilir ve diğer okurlarla değerli fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.. İyi günler, sağlıcakla kalın değerli dostlar..

  1. Krom dedi ki:

    Önemli olanın sabır olduğu kanaatindeyim. İnsanlar ne yaparsa yapsınlar sabretmeleri gerekiyor.

    1. Proyazar dedi ki:

      Aynen öyle değerli hocam. Ancak her zaman da sabretmek çok mümkün olmuyor. İrade meselesi galiba.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2016-2017 Proyazar.com. Mehmet Toprak Jr. WP, Php, Java, C/C++ Developer & Kişisel blog yazarı
  • Sitemap Valid css Valid html Gtmetrix Google pagespeed C99 shell Beylikdüzü Spor Salonu
  • we love WP