Proyazar.com Jr. Php, Java, C/C++ Developer & Kişisel blog yazarı

Herkes sevdiği işi yapacak kadar şanslı değildir. Ancak herkesin yaptığı işi sevme şansı vardır..

Bundan 1-2 hafta önce çevremden bir söz duydum laf arasında.. “Herkes sevdiği işi yapacak kadar şanslı değildir. Ancak herkesin yaptığı işi sevme şansı vardır..” Buna benzer bir sözdü ve ben bu sözü işittiğimden itibaren devamlı bu söz üzerine düşünmeye başladım. Araştırmalar yaptım, zihnimde senaryolar ürettim hatta ve hatta o ürettiğim senaryolar da kendimi bile biryerlere koydurdum.  Ancak net bir sonuç elde edemedim.

“Herkes sevdiği işi yapacak kadar şanslı değildir..” Herkes şanslı doğmuyor (tabii şans kavramı da kişiden kişiye göre değişir..). Misal en yakın arkadaşımın birisi, kendi şirketini kurup iş adamı olmak istiyordu ve inanın çok zeki birisiydi. Üniversite sınavına girdi benimle birlikte ve çok yüksek puan aldı. Ailesi ise onun bu puanını görünce zorla tıp okutmaya başlattılar. Şimdi bu çocuğun iki seçeneği vardı bana göre.. Birincisi, ailesinin baskısına dayanamayıp, şuan yaptığı gibi istemeyerek tıp okumak.. İkincisi ise, ailesine karşı resti çekip istediği üniversite de istediği bölüme gitmek.. Şimdi çoçuk tıp okuyor, yani ikince seçeneği gerçekleştiremedi..

Sözün ikinci kısmı ise şöyle; “..Ancak herkesin yaptığı işi sevme şansı vardır..” çocuk tıbbı bitirdi diyelim ve yüksek puanla mezun oldu. Bir kaç sene daha okudu TUS’u kazandı diyelim herneyse harika bir cerrah olarak çıktı.. Ancak çocuk mesleğini ne yaparsa yapsın sevmiyor. Zaten cerrah olmak için ömrünün yarısını vermiş, ee her hasta geldiğinde mesleğine lanet okuyup tedaviye başlıyor. Bu çocuğun mesleğini sevme gibi bir şansı yok ki.. Bu nedenle çok anlam ifade eden sözün ikinci kısmı çöp oluyor..

Böyle böyle çok parametreler oluşuyor kafamda ancak bir türlü sonucunu bulamıyorum. Bu yüzden aslında bu yazıyı kişisel bloguma yazıyorum. Şuan üniversite birinci sınıf öğrencisiyim ve birkaç gün sonra vize sınavlarım var ancak ben bu cümle ile ilgileniyorum..

  1. Cemşit Tozkoparan dedi ki:

    Maalesef her zaman böyle mümkün olamıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2016-2017 Proyazar.com. Mehmet Toprak Jr. WP, Php, Java, C/C++ Developer & Kişisel blog yazarı
  • Sitemap Valid css Valid html Gtmetrix Google pagespeed C99 shell Beylikdüzü Spor Salonu
  • we love WP