Proyazar.com Jr. Php, Java, C/C++ Developer & Kişisel blog yazarı

Kişisel blog neden yazılmalı? Kişisel blog tutmanın #5 makul sebebi

Kişisel blog birçok nedenle yazılabilir. İnsanın canı sıkılır kişisel sayfasına yazar, sevgilisi ile tartışır sayfasına yazar, ya da en güzeli aşık olur misal sayfasına bir yazı yazar. Yani herhangi bir nedenden ötürü sayfasına yazı yazabilir. Üstelik bu yazıların da bir kuralı olmasına da gerek yoktur. Misal adam imla kurallarını hiç kullanmayabilir, hiç paragraf başı yapmayabilir ya da çok kısa oldu diye kafasına takmasına gerek yoktur. Çünkü o blog onun kendi sayfasıdır. Kuralları o adam belirler. O küçücük site belki büyük işlerin başlangıcı olacaktır. Ancak adam farkında değildir. Emin olun..

Kişisel blog tutmanın #5 makul sebebi nedir peki?

 1. Sizi hayata bağlar, pek çok yeteneğinizi geliştirme imkanı sağlar; Kişisel blog yazmak, sizi tamamen sanal dünyanın esiri olmaktan kurtarır ve gerçek hayat ile tanışmaya zorlar. Çünkü; bir blog yazısı yazmak istediğiniz zaman, basit bir kaç gözlem yapmanız ve araştırma yapmanız gerekmektedir. Bu gözlem ve araştırma evrelerini gerçekleştirirken zaten ister istemez sanal dünyanın çelik kapılarından biraz olsun bedeninizi sıyırmış olacaksınız. Ayrıca pek çok yeteneğinizi de geliştirme imkanı sağlar; örneğin sizin yazı yazmaya eğiliminiz varsa, kişisel blogunuza yazı ekledikçe bu eğilim yeteneğe doğru kayacaktır.
 2. Okuma, araştırma alışkanlığınız gelişir; Kişisel blog yazarken olduğundan kat kat fazla araştırma yapmak gerekmektedir. Araştırmaları sözel bir şekilde yapacağınız için bol bol okuma ihtiyacı duyacaksınızdır. Bu nedenle istemeden de olsa zaten varolan okuma alışkanlığınıza biraz daha katkı yaparak okuma alışkanlığınızı geliştirmiş olacaksınızdır.
 3. Sosyal çevreniz artar; İnternetten bulunan arkadaşlar kötüdür, sakın sen onlara inanma yavrum olur mu? algısını değiştirmek lazım günümüz dünyasında. Çünkü; devir zaten internet devri, sizin yazdığınız bir yazıyı diğer şehirde ki bir insan okuyabilir ve yazınızın altına fikirlerini paylaşabilir. Sizde ona karşılık vererek sosyal çevrenizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.
 4. Aile ve arkadaş çevresinde kendinizi gösterme imkanı sağlar; Güzel işler başardığınız zaman ise aile içinde ya da arkadaş çevreniz de “..işte ben bunu yaptım.” diyebilme imkanı sağlar.. Bu da sizin özgüveninizi olumlu yönde artmasını sağlayacaktır. Ayrıca herhangi bir konuya motive olma sürenizi artıracaktır.
 5. Ek gelir sağlama, kazanç elde etme imkanı;  Bu maddeyi belki en sona koydum ancak çoğunuza göre bu madde ilk sırada gelmesi gerekiyor.. Bu kadar yazıyı yaz, saatlerce yazı yazmak, araştırma yapmak için zaman ayır.. Peki sonra ne olacak? Sadece amacımız kendimize bir şey katmak, ailemize veya çevremize bir şeyler kanıtlamak mı ya da bir kaç yetenek kazanmak mı? Tabii ki de hayır, ne ekerseniz onu biçersiniz algoritmasında işliyor aslında bütün bu işler. Yani demek istediğim şu dostlar; siz eğer kişisel blogunuza ya da herhangi bir sitenize emek verirseniz karşılığını mutlaka az çok alırsınız. Eğer emeğinizi çok verirseniz gerçekten kazançta o ölçüde ilerleyecektir.

Ayrıca şunu da eklemek de istiyorum; sakın üşenmeyin.. “..aman boşver, blog yazınca ne olacak sanki?” düşüncesinde ilerlerseniz çok başarılı olamayabilirsiniz gelecek hayatınızda. Misal iki insan düşünün, ikiside orta derece bir üniversiteden mezun olmuş ve akademik bilgileri de hemen hemen yakın diyelim.. Ancak birisinin diğerinden tek farkı var, günlük yada haftalık düzenli olarak blog tutuyor diyelim.. Bu internet sitenizi de CW dosyanıza eklediğiniz taktirde, iş verenin önüne geldiği zaman işveren %100 internet sitenize girecektir ve bir kaç makalenizi okuyacaktır. Bu da size artı puan katacaktır. Aklınızda bulunsun diye söylüyorum, ister yapar ister yapmazsınız.. Sağlıcakla kalın..

 1. Powerbank dedi ki:

  Kardeşim, blogunda başarılar dilerim.

  1. Proyazar dedi ki:

   Çok teşekkür ederim hocam değerli yorumunuz için 😉

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2016-2017 Proyazar.com. Mehmet Toprak Jr. WP, Php, Java, C/C++ Developer & Kişisel blog yazarı
 • Sitemap Valid css Valid html Gtmetrix Google pagespeed C99 shell Beylikdüzü Spor Salonu
 • we love WP