Proyazar.com Jr. Php, Java, C/C++ Developer & Kişisel blog yazarı

MySQL ile MS-SQL Arasındaki Temel Farklılıklar Nelerdir?

Konuyu yeni kavrayan dostlar veya tam hakim olaman arkadaşlar olabilir bu yüzden sıklıkla MySQL ile MS-SQL kavramlarını birbirine karıştırabilirler. Aslında bakacak olursak isimler her ne kadar benzesede özellikleri bir o kadar farklıdır. Sizler için yazdığım makaleyi okuduğunuzda ne demek istediğimi daha rahat anlayabileceksiniz.

Aslında konunun temelini baz alacak olursak bu iki kavram birer teknolojidir ve sizlere bu iki farklı teknolojinin birbirinden ayrılma nedenlerini farklılıklarından bahsedeceğim.

SQL vs MySQL

SQL Structured Query Language teriminin kısaltmasıdır. Türkçe yapısal sorgulama dili gibi bir anlama gelir. Veritabanlarına erişmek ve maniple etmek için kullanılan standart bir dildir. MySQL ise SQL Server, Oracle, Informix ve Postgres gibi bir veritabanı yönetim sistemidir. MySQL RDMS (Relational Database Management System) olarak da adlandırılır yani ilişkisel veritabanı yönetimi demektir.

Veri yönetimi aracı konusunda seçim yapacağınız zaman önünüzde iki popüler seçenek vardır: MySQL ve MS-SQL. Her iki araç da verilerinizi organize ve düzenli tutabilmeniz için çok etkili iki teknolojidir. Kolay kullanılabilen kullanıcı arayüzleri sayesinde veriye hızlı erişim imkanı sunarlar. Her iki teknoloji de veri depolamada schema adı verilen tablo depolama konseptini kullanır.

Yani kısacası SQL bir dildir. Yapısal sorgulama dilidir. Yani doğal olarak bir yapısı vardır.

MySQL ile MS-SQL arasındaki farklılıklar nelerdir?

Üretici Farklılığı

MySQL development projesi kapsamında MySQL kodları open-source yani açık kaynak ve GNU lisansı ile herkesin kullanımına açılmıştır. MySQL önceleri İsveç firması MySQL AB’ye aitti fakat daha sonra Oracle tarafından satın alındı.

MS SQL ya da diğer adıyla SQL Server ise Microsoft‘a aittir ve genelde Microsoft SQL Server adıyla da bilinir. MS SQL’in çok uzun bir geçmişi vardır ve sürekli olarak yeni teknoloji ve trendlere bağlı olarak güncellenir ve dolayısıyla piyasadaki en güvenilir veritabanı uygulamalarından biridir.

Güvenlik

Veri yönetiminde en büyük kaygılardan biri güvenliktir. Hem MySQL hem de MS-SQL EC2 uyumludur ve özellikle e-devlet kapsamındaki uygulamalar gibi güvenlik gerektiren uygulamalar için geniş güvenlik destekleri vardır. Misrosoft’un Baseline Security Analyzer aracı sayesinde SQL server kurulumunun güncel ve eksiksiz olduğu kontrol edilebilir fakat MySQL’de böyle bir özellik yoktur. Bu yüzden MS-SQL ‘in güvenliği MySQL ‘e göre daha kolay ve zahmetsizdir.

Destek

Hem MS-SQL hem de MySQL satıcılarından ücretsiz ve ücretli olmak üzere destek alırlar. MySQL’in satıcısı ve sahibi Oracle, MS SQL’in satıcısı ve sahibi ise Microsoft olduğundan destek konusunda pek çok kaynak bulabilirsiniz. Ayrıca her iki veritabanı için internet üzerinde de destek alınabilecek binlerce topluluk ve forum sitesi mevcuttur.

MySQL ile MS SQL Arasındaki Detaylı Fark Tablosu

MySQL MS SQL
Arayüz SQL GUI, SQL
Dil Desteği C, C#, C++, D, Java, Ruby, Objective C Java, Ruby, Python, VB, .Net ve PHP
Kaynak Kod Açık kaynak kodlu, ücretsiz. Kapalı kaynak kod. Tescilli marka. Express sürümü ücretsizdir.
İşletim Sistemi Windows, Linux, OS X, FreeBSD, Solaris Windows
Derived Engine Sysbase, Berkeley DB, Heap, InnoDB  Sysbase
Disk Alanı Çok az disk alanına ihtiyaç duyar. Çok fazla disk alanına ihtiyaç duyar.
Kullanımı Yeni başlayanlar için idealdir. Yeni başlayanlar için biraz kompleks gelebilir.
Yönetim Araçları GUI tabanlı yönetim araçları yoktur. GUI tabanlı pek çok yönetim aracı vardır.

Kaynaklar:

  • http://searchsqlserver.techtarget.com/definition/SQL-Server
  • https://www.techopedia.com/definition/1243/sql-server
  • https://limenya.com/mysql-ile-ms-sql-arasindaki-fark/
  • https://www.npmjs.com/package/mysql
  • https://www.host-shopper.com/what-is-ms-sql.html
  1. Mehmet dedi ki:

    Makale için teşekkür ederim hocam.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2016-2017 Proyazar.com. Mehmet Toprak Jr. WP, Php, Java, C/C++ Developer & Kişisel blog yazarı
  • Sitemap Valid css Valid html Gtmetrix Google pagespeed C99 shell Beylikdüzü Spor Salonu
  • we love WP