Proyazar.com Jr. Php, Java, C/C++ Developer & Kişisel blog yazarı

Son zamanlarda sosyal medyada algı operasyonunun bir parçası olan sözde yerli arama motoru Geliyoo.com hakkında ki bütün açıklamalar.

Son zamanlarda sosyal medyada yayılan bir konuya izniniz ile değineceğim ve artık bir açıklık getireceğim, umarım yeterince kişi bu makaleyi okur ve yaratılan algı operasyonuna gereken tepkiyi kendince gösterir. Şunuda belirtmek istiyorum internet ortamında devlet açıklaması bulunmadan yayılan hiçbir habere inanmayınız..

Bundan bir kaç gün önce bir takım insanlar tarafından ortaya atılan iddia herkesin algısını yeterince karıştırdı ve yapılmak istenen bir nevi sağlanmış oldu. Ortaya atılan iddia kısacası şu şekildeydi; “..10 Yıl emek verilip ve devletin de 10 Milyon TL ödenek ayırdığı yerli arama motorumuz: Geliyoo.com..” Bu ve bunun gibi paylaşımlar sonucu ülke gündemi bir anda değişti ve bazıları devletle dalga geçmeye başladı, kimisi Sayın Cumhurbaşkanı’mız ile alay etmeye çalıştı, hatta ve hatta bu saçma algı operasyonu o kadar başarılı oldu ki konu meclise kadar gitti 🙂

En sonunda bir kaç saat önce bu konu hakkında bakanlıktan açıklama geldi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada Geliyoo isimli arama motorunun bakanlıkla hiçbir bağlantısının bulunmadığı, bu projenin hiçbir şekilde bakanlık desteğiyle hayata geçirilmediği ancak haberlerin medyaya bu şekilde yansıdığını söyleyen bakanlık bu arama motoruna hiçbir şekilde maddi ya da manevi destek verilmediğini resmi olarak açıkladı.

Bu durum üzerine umarım istemeden de olsa bu algı operasyonunun bir kurbanı sayılan çoğu insan söylediği, yaptığı hatalı davranışlarının farkına varır ve gerekli düzeltmeleri tarafınca sağlar..

Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum; istemeden de olsa reklamı yapılan, algı operasyonunun temel yapı taşı olan Geliyoo.com hiçbir şekilde kendi sistemini kullanmamaktadır. Sadece basit bir index sayfasından oluşan internet sitesi %100 Google tabanlı çalışmaktadır. Bunu da Geliyoo.com’un kaynak kodlarını biraz irdelediğimiz zaman şöyle bir sonuç elde edeceğiz..

https://www.googleapis.com/customsearch/v1element?key=AIzaSyCVAXiUzRYsML1Pv6RwSG1gunmMikTzQqY&num=10&prettyPrint =true&source=gcsc&gss=.com&sig= ee93f9aae9c9e9dba5eea831d506e69a&cx =partner-pub-8993703457585266%3A4862972284 &googlehost=www.google.com&hl=tr&q=deneme&callback= jQuery1113043083631258950095_1484684427704&_=1484684427705

Yukarıda ki kodun sırasıyla işleyişi şöyledir; sistem ilk olarak googleapis.com ‘dan API’yi çağırıyor. Ardıdan sistemi kuran kişinin Google sisteminden almış olduğu API’yi görüyoruz. Hemen ardından “num=10” sonucu ile ekrana 10 adet sonuç yazdırıyor ve tekrardan Google.com ‘un parametrelerinden ve jQuery’den yararlanılarak sanki kendi algoritmasını ve parametrelerini kullanıyormuş gibi sonuçları sizin ekranınıza getirtiyor.

Olay bundan ibaret 🙂 Tekrar söylemekte fayda olacaktır. Siz siz olun gerek sosyal medyada gerekse taraflı haber sitelerinde gördüğünüz her makaleye inanmayın. Unutmayın; değerli devlet büyüklerimizi çekemeyen çok sayıda karaktersiz insan var. İyi araştırın, esen kalın..

  1. Şenol KAYHAN dedi ki:

    Senelerdir forumlarda ilk yerli arama motoru diye geçiniyorlar hazır script kullanıyorlar anlamış değilim.

    1. Proyazar dedi ki:

      Hocam, bu tamamen algı operasyonu. Geliyoo.com ‘un hükümet ile yakından uzaktan alakası bulunmamakta. Şuan hazırlanmakta olduğu söylenen yerli arama motoru tamamen gizli tutulmakta.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2016-2017 Proyazar.com. Mehmet Toprak Jr. WP, Php, Java, C/C++ Developer & Kişisel blog yazarı
  • Sitemap Valid css Valid html Gtmetrix Google pagespeed C99 shell Beylikdüzü Spor Salonu
  • we love WP