Proyazar.com Jr. Php, Java, C/C++ Developer & Kişisel blog yazarı

Sunum Nasıl Yapılır? İlk Teknik Sunum Maceram Nasıldı? Sunum Yaparken Neler Hissettim?

Evet biliyorum uzun zamandır siteye içerik giremiyorum kısacası site ile ilgilenemiyorum ancak bunun bazı nedenleri var. Bunlardan en büyük nedeni okul.. Her ne kadar özel üniversiteye de gitsem okulda ki dersler öyle kolay olamıyor. Tabii günümüzde pek çok kişide şöyle bir algı var (..buna ailemde dahil) nasıl olsa özel üniversiteye gidiyor.. Derslerde devamlı sohbet muhabbet havası, hocalar vizelerden/finallerden önce çaktırmadan soruları verirler, vb.. gibi pek çok düşünce var ama aslında hiçte öyle olmuyor en azından benim şu an okuduğum üniversitede 🙂

Açıkcası sabahlara kadar da çalışmıyorum, ama çalışmamazlıkta yapmıyorum. Tabii tek zamanımı bu dersler almıyor. Bunun yanında İstanbul gibi büyük bir şehirde ayakta kalmak gerekiyor. Sigaranın 15 TL, yumurtanın 30TL olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Artık neredeyse nefes almak bile parayla..

Durum böyle olunca fazla miktarda para kazanmak gerekiyor.. Bu yüzden fazla fazla kodlama yapmak gerekiyor, ee bu merette 1-2 saate olmuyor ki 🙂 Günler hatta haftalar geçiyor, zaten tek iş ilede uğraşmıyoruz.. Öyle böyle derken yazı yazmayı ihmal ediyorum ister istemez. Herneyse ancak şimdi yazma fırsatım oluyor bu yüzden de biraz tadını çıkarmak istiyorum açıkcası 🙂 O zaman başlayım isterseniz. Biraz sohbet havasında bir yazı olacak, umarım sıkılmadan okur, düşüncelerinizi benle paylaşırsınız..

Evet arkadaşlar, geçtiğimiz günlerde okuduğum üniversitede, bölümüm ile ilgili bir sunum yaptım. Sunum fazla uzun değil 10-15 dakikalık bir sunumdu ancak ben öyle sosyal ortamlara fazla gelemem. Bana o 15 dakika sanki 5-6 saat gibi geldi desem yalan olmaz. Ama yapacak bir şey yoktu açıkcası. Üniversite de hocanız eğer sizden böyle bir şey isterse veya istediyse fazla seçeneğiniz yok demektir açıkcası. Ya yapacaksınız adam gibi, ya da dönem sonu BÜT keyfini ailecek yaşayacaksınız 🙂 Tercih sizin, benim tercihim ilk seçenek oldu, malum BÜT ‘ün kelime anlamı bile beni kaşındırmaya yetiyor.

Evet, öyle böyle derken sunum konumuz dağıtıldı. Herkes konusunu yavaştan araştırmaya falan başladı. Fazlada zamanımız yoktu açıkcası. Bir kaç haftamız vardı ve benim matematiksel hesaplamalarıma göre sonlara doğru anlatacaktım 🙂 Öyle de oldu..

İnternetten bir güzel konumu araştırdım, örnekler, uygulamalar ve örnek sorular buldum bunu sunumun içine dahil ettim. Yazı fontları okunaklı olması çok önemli bir kriter aklınızda bulunsun. Hocalar, “..ben dikkat etmem böyle şeylere..” dese bile inanmayın öyle bir dikkat ediyorlar ki inanamazsınız 🙂 Her sayfada 3 satırı geçmeyecek cümle düzeni kurguladım ve yaptım. Böylece göze daha az yoruyor ve hoş bir görüntü sağlıyor. Bunu sizede tavsiye ederim, böyle yaptığınız zaman sunum esnasında siz de fazla yorulmamış ve fazla tedirgin olmamış oluyorsunuz. Ardından sunumu resimlerle zenginleştirdim ve sunuma hazır hale getirdim.

Sunum günü geldi, ben tabii rahatım 🙂 Sunum zamanım geldi ve sunmaya başladım. Ancak sunum yaptığım ortam biraz kalabalıktı. Kalabalıktan kastım ortalama 60-70 kişilik bir topluluk vardı. Tabii ben öyle göz teması kuran insanlardan da değilim, boşuna programcı doğmadık 🙂 Sakin ve anlaşılır bir şekilde sunmaya başladım. Konuya o kadar kendimi kaptırmışım ki sunumun sonuna geldiğimi fark ettim.

sunumproyazar

Sunumun son sayfalarına da konuyu özetleyen bir görsel eklemeyi unutmadım açıkcası. Bu sayede dinleyicelerin ilgisini fazla dağıtmadan sunumu sonlandırmış olacaktım, öyle de oldu.. Ancak biraz uyanıklık mı desem, yoksa zekilik mi desem adını tam koyamadım ama örneğin içersine Proyazar ‘ın ismini de yerleştirmeyi ihmal etmedim. Bu sayede az da olsa subliminal mesaj vermiş oldum. Sağolsun bir arkadaşım da benim isteğimi kırmadı ve arka sıralardan bir resim almayı da ihmal etmedi 🙂

Vakit buldukça ve elimden geldiğince kişisel blogumla ilgilenmeyi hedefliyorum ancak ne kadar başarılı olurum bilemem. Umarım yazdığım yazılar sizin bir nebze olsun hoşunuza gidiyordur. Eğer konu hakkında sormak istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz. Hayırlı günler..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2016-2017 Proyazar.com. Mehmet Toprak Jr. WP, Php, Java, C/C++ Developer & Kişisel blog yazarı
  • Sitemap Valid css Valid html Gtmetrix Google pagespeed C99 shell Beylikdüzü Spor Salonu
  • we love WP