Proyazar.com Jr. Php, Java, C/C++ Developer & Kişisel blog yazarı

WordPress Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

WordPress, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış, GPL Lisanslı kişisel yayın sistemidir. Bu sistem B2 sisteminin devamı olarak kabul edilir. Diğer bir adı ile İçerik Yönetim Sistemi olarak da adlandırabiliriz. Bu sistemi sadece kişisel internet siteniz için değil, kurumsal işleriniz için de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca bu sistem arama motorları tarafından çok hızlı bir şekilde indexlenir ve sayfa açılış hızı da bir o kadar çabuktur.

Durum böyle olunca da bütün dünya ister istemez bu sistemi kabul etmiştir. Yönetimi kolay olmakla beraber kazanç odaklı bir sistem olduğundan sadece kişisel internet siteleri değil, kurumsal internet siteleri de bu sistemi gönül rahatlıyla kullanmaktadırlar. Yaklaşık olarak Dünya üzerinde ki web sitelerinin %25 ‘i WordPress ‘i kullandığı söylentisini de göz ardı etmemek lazım açıkcası.

Benim fikrimi sorarsanız; WordPress şuan Dünya’nın en iyi içerik yönetim sistemidir. Bu kanıya nereden vardın diyecek olursanız; Günümüzde pek çok film sitesi, oyun sitesi, haber sitesi WordPress içerik yönetim sistemini kullanmakta ve sistemsel hiçbir arızanın yaşanmadığını söyleyebilirim.

Peki bu sistemi bu kadar başarılı kılan ve sorunsuz çalıştıran durumlar ne?

Sistem o kadar geniş bir yapıya kurulu ki; açık çıkma olasılığı çok az. Ayrıca sistemi sadece 5-10 kişilik bir ekip kontrol edip yönetmiyor. Sistemi bütün dünya aynı anda test ediyor ve açık bulunduğu an dakikasında bildiriliyor. Bu tür konulardan sorumlu olan departman ise hemen işe el koyuyor ve sistemsel açığı dakikasında kapatıyorlar. Bu kadar planlı, düzenli ve sorumlu çalışan bir firmanın bize sunduğu sistemde sorun yaşamak adeta imkansız.

Şunu da belirtmek istiyorum; SEO optimizasyonu WordPress sisteminin çok ileri düzeyde. Yani şunu söylemek istiyorum; WordPress yapısına marketinden bir SEO eklentisi kurduğunuz da diğer içerik yönetim sistemlerini bir kaç işlem ile arama motorlarında sollayabilirsiniz.

WordPress İçerik Yönetim Sistemi Nasıl Kullanılır?

İçerik yönetim sistemini kullanmak için öncelikle sitenize erişim olması gerekmektedir. FTP (File Transfer Protocol) diye adlandırdığımız site içerisine erişimi sağlamak için kullandığımız bilgileri bilmemiz gerekmektedir. Ardından bu bağlantıyı sağlayabileceğimiz bir program ile ilk adımı atmamız gerekmektedir. Windows kullanıcıları için FileZilla programını tavsiye ederim, MAC kullanıcıları içinse Transmit programını tavsiye ederim. Ardından bilgileri gerekli alanlara doldurarak sunucuda barındırılan sitemize giriş yapıyoruz.

Daha sonra WordPress‘in kendi internet sitesinden (bknz: https://tr.wordpress.org) içerik yönetim dosyalarını indiriyoruz. (Şuan ki güncel versiyonu 4.6.1) Ardından indirme işlemi bittikten hemen sonra, indirdiğimiz dosyaları sitemizin ana dizinine (public_html) atıyoruz. Daha sonra upload işleminin bitmesini bekliyoruz. İşlem sonlandıktan sonra sitemize normal olarak giriş yapmayı deniyoruz. (örn: xxx.com) Sitemiz sizi içerik yönetim sisteminin kurulum sayfasına yönlendiricektir. Burada yapmamız gereken kısım ise; phpmyadmin sistemi üzerinden veritabanı bilgilerini oluşturmak. Ardından oluşturduğumuz bilgileri kurulum sayfamızda ki ilgili kısımlara yerleştiriyoruz ve internet sitemizi başarılı bir şekilde kurmuş oluyoruz.

Unutmayın; WordPress SEO dostudur. Sunucunuzu gereksiz yere yormaz, fazla masraf ve sorun çıkarmaz.. Sizi hayata bağlar, kazanç getirir 🙂 Esen kalın..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2016-2017 Proyazar.com. Mehmet Toprak Jr. WP, Php, Java, C/C++ Developer & Kişisel blog yazarı
  • Sitemap Valid css Valid html Gtmetrix Google pagespeed C99 shell Beylikdüzü Spor Salonu
  • we love WP